Jednym z powodów dlaczego używam FF jest duża różnorodność addonów. Część z nich przydatne, część zabawne, część zbędnę, część wydaje się przydatne ale naprawdę są zbędne;]. Bawiłem się trochę  Google Chrome ale to właśnie addony trzymają mnie przy Firefoxie (właściwie Iceweasel bo używam debiana, ale mniejsza o szczegóły). Poczas wieloletniego uzywania ffa natrafiłem się na sporo addonów, jedne poużywałem chwilę i odinstalowałem, innymi pobawiłem się dłużej, ale część z nich trwa miesiącami cały czas pokazując swoją przydatność. Postanowiłem w końcu zebrać listę wg. mnie najbardziej przydatnych addonów, oto ona :)

Adblock Plus

Nie wyobrażam sobie surfowania bez tego, blokuje te wszystkie paskudztwa które zawalają ekran podczas surfowania. Nie mam nic przeciwko reklamą ale niektóre sa po prostu zbyt nachalne

Flashblock

Służy wiadomo do czego. Ale zastosowań ma więcej niż jedno. Oprócz oczywistego (blokowanie reklam, bardzo skuteczne na “te latające gówno” na stronie, poniważ wyświetla tylko ramkę i przycisk (>) ) przydaje się też gdy chcę odpalić parę(naście) okienek youtube, wtedy klikam na to co chcę teraz ogladać, bez flashblocka wszystkie filmy zaczęłyby otwarać się razem.

Tab Mix Plus

Zarządzanie zakładkami na wszystkie sposoby. Po prostu must-have dla każdego kto używa więcej niż parę

ColorfulTabs

Oznacza zakładki losowymi kolorami. MOżna też generować kolory na podstawie domeny (wtedy wszystkie stony z jednej domeny beda miały ten sam kolor) i przypisywać określony kolor do domeny. Koleny must-have dla tabowiczów.

Better GMail

“Wspomagacz” GMaila. Dzięki temu “mailto:” w treści strony będzie działać z GMailem + parę róznych drobiazgów ;]

Extended statusbar

Pokazuje transfer, ilość obrazków, czas renderingu, wielkość aktualnie ogladanej strony w pasku statusu. Zawsze brakowało mi takiej funkcjonalności, od czasu do czasu taka informacja sie przydaje.

Nuke Anything

Umożliwia usuwanie rzeczy ze strony. Jakich znowu rzeczy ? Ano absolutnie wszystkiego, każdy element może być usunięty. Bardziej zabawka niż cos potrzebnego na co dzień, ale od czasu do czasu sie przydaje.

Download Statusbar

Pokazuje pasek postępu ściągań w pasku statusu. Zawsze brakowało mi tego w FF, oddzielne okno jest troche niewygodne (pomysł skopiowny z Opery ;]).

Add to  Search Bar

Dodaje dowolne pole wyszukiwania do searchbara Firefoxa. Proste wygodne i użyteczne, czego chcieć więcej ;]

Fasterfox

Tuning wielu wewnętrznych opcji FFa, można dzieki temu przyspieszyć parę rzeczy (lub spowolnić jak ktoś coś namiesza. Niestety coś ostanio się nie updatuje ;/”