Wczoraj przyszedł do mnie wreszcie sprzęt (to) na router (właściwie router + NAS + dowloader torrentów + co mi tam jeszcze do głowy przyjdzie), teraz w tej roli mam jakiegoś starego pentium II ale cóż, jest głośny, żre sporo prądu u zajmuje dużo miejsca.  Zamówiłem sobie płytkę mini-ITX + obudowa + zasilacz + flash 2GB. Płyty główne z tej serii są przystosowane do budowy routerów, mają od 1 do 3 portów lan, 1 lub więcej kart LAN + złącze(a) mini PCI na karty wifi, więc można złożyć sobie porządny router.

Teraz część osób zacznie zastanawiać się “jaki to ma sens”

skoro routerki “firmowe” dostępne są za dużo mniejszą kwotę niż taki zestaw. Wszystko zależy od potrzeb, jeżeli chcesz tylko podzielić net na parę kompów to rzeczywiście nic więcej Ci nie trzeba ale jak potrzebujesz czegoś więcej to… no właśnie, albo kupujesz droższy router albo składasz coś takiego.

[nggallery id=2]

Oczywiście, nie każdemu chce się instalować linuksa od zera na takim urządzonku, szczególnie że większość płyt nie ma VGA, tylko port szeregowy.
Są dwie drogi do zrobienia routera na czymś takim:

Easy way ;)

Idziemy na www.zeroshell.net/eng, ściągamy stamtąd obraz dysku flash, podłączamy CompactFlash do czytnika, nagrywamy przez:

gunzip ZeroShell-1.0.beta11-CompactFlash-IDE-USB-SATA-1GB.img
cat ZeroShell-1.0.beta11-CompactFlash-IDE-USB-SATA-1GB.img >/dev/sdd

wkładamy do czytnika na płycie i tyle, mamy działający, bardzo funkcjonalny router z VPNem, QoS, skanowaniem antywirusowym w locie, loadbalancing i failover na łączach i kupą innych funkcji w 15 minut (z czego większość zajęło czekanie na ściągnięcie i skopiowanie na flash). Po szczegóły zapraszam na stronę autora programu ;]

Hard way ;]

A więc chcesz mieć tam coś własnego ? Ja instalowałem tam Debiana Etch i instalacja właściwie nie różniła się od instalacji na desktopie, właściwie można by połozyć cegłę na enter i pójść na żarcie ;]. Ale przy próbie upgradu do testing coś się niestety rozjechało…. żeby oszczędzić innym kłopotu powiem jak to naprawić ;]

Najpierw kompilujemy swój własny kernel.

apt-get install make libncurses5-dev
cd /usr/src/nazwa-katalogu-z kernelem # ściągnij z kernel.org
make menuconfig

Nie będe tu opisywać jak skompilować kernel bo to temat na dłuższy artykuł (google pomoże ;] ), skupię się tylko na najważniejszych opcjach

Wchodzimy do Device Drivers -> Graphics Support i WYŁĄCZAMY wszystko oprócz Console display driver support -> VGA text console (chociaż prawdopodobnie nie bedziesz miał nawet możliwości wyłączenia tego ;] )
Teraz VGA powinno działać. Co do IDE…

Device Drivers -> ATA/ATAPI/MFM/RLL support ->
i włączamy AMD and nVidia IDE support

Jeżeli nie namieszałeś zbytnio z innymi modułami powinno chodzić ;] A teraz czas spać, szkoda że zapomniałem zabrać aparatu z roboty;/ no nic, dorzucę jutro.