Miałem zatytułować ten post “Grzechy główne stron internetowych” czy coś w tym stylu ale brzmiało to tak Cliché że uznałem prostą “nienawiść” w tytule za coś ciekawszego ;]. Ale do rzeczy.

Każdy użytkownik internetu surfując po sieci trafia na lepsze lub gorsze strony internetowe. Jedne mają nieciekawą grafę (czy subiektywnie czy po prostu autor nie umiał lub nie miał kasy na zatrudnienie dobrego grafika), inne średnio intuicyjne UI (niby nie jest złe ale dobre tez nie), jeszcze inne są mało przjerzyste. Ale parę rzeczy w stronach po prostu nienawidzę.

**1. Tab unfriendliness
**Wchodzę sobie na stronę, strona okazuje się interesująca. Czytam, czytam, pojawia się parę dobrze zapowiadających linków więc je klikam środkowym buttonem (dla niewtajemniczonych, w FF otwiera nową zakładkę z linkiem) i czytam dalej. Skończyłem czytać, zamykam okno, patrzę a tam zamiast wymarzonej strony z klikniętym linkiem dostaję javascript:(some crap). Klnę pod nosem, rightclick, “Przywróć zamkniętą kartę”. Szału można dostać.

**2.Otwieranie obrazków
**Jest artykuł. Jest obrazek. Klikam w niego. Obrazek odpali się bezpośrednio, okay i tak używam środkowego buttona więc mam ładnego taba z nim. Odpali się okno z galerią też ok, jak dobrze zrobiona tym bardziej. I to właściwie wszystko, inne sposoby to dno.

Albo odpala się AJAX (patrz p.3) zasłaniając to co czytałem i pokazując obrazek po x sekundach, albo załaduje się AJAX i nie pokaże borazka tylko sam pasek postępu (bo ktoś coś spieprzył, albo odpali się nowy tab z javascriptowym crapem. Ja chce tylko obejrzeć obrazek, nie przeszkadza mi to że widać jak się powoli ładuje to i tak lepsze od paska postępu gdy nie można być nawet pewnym czy sie załaduje (bo widziałem takie spsute).

**3.AJAX Hell
**Dobry AJAX jest dobry – przykład Google, Remember The Milk i jeszcze parę innych. Zły AJAX jest gorszy niż jego brak. Zwalnia przeglądarkę, jest niewygodny i denerwuje. Na szczęście jest go coraz mniej ale zawsze się coś trafi

**4.Zepsuta flashodtwarzajka
**Ty flaszowiec Ty widzieć kiedyś Google Vid ? Ty widzieć Youtube ? To Ty patrzeć tutaj, jak kliknąć w środek to się przewijać. Twoja odtwarzacz ma najpierw działać a potem wyglądać bo ja nie działać to ludzie źli. A jak Ty nie umieć to kopiować od kogoś albo wrócić do robienia banerków zamiast knocić. I nie ustawiaj do cholery autostartu w filmiku, niech się ściąga a user zadecyduje o tym kiedy chce odtwarzać bo jak będziesz miał 2 filmiki na stronie to będzie brzydko.

**5.Dźwięk na stronie
**Nie mówię o muzyce (chociaż jak nie da się jej wyłączyc to też sie pod to klasyfikuje) tylko o wszelkiego rodzaju odgłosach z flashy(głównie reklamowych). Jak chcę sobie czegoś posłuchać odpalam Amaroka, jak chcę posłuchać twojej reklamy daj mi przycisk “odtwarzaj” i zrób żeby wyglądała interesująco, jak będziesz się na mnie wydzierać na maksymalnej głośności spowoduje  to tylko zamknięcie zakładki i to że nie powróce do tej strony szybko.

**6.Debilnej treści
**Ale tu już webdev nie pomoże niestety ;]. Chociaż ostrzeżenie “Uwaga, strona którą masz zamiar odwiedzić zawiera treści na poziomie intelektualnym 3 tygodniowej kanapki (lub dresa), jeżeli jesteś odporny na głupotę kliknij tak” na pewno by pomogło.;]

Dało by się znaleźć jeszcze trochę, ale to chyba najważniejsze ;]