Od dawna szukałem jakiegoś rodzaju “Time Trackera” , główne dlatego że potem pod koniec miecha (gdy przychodziła pora wypełniania znienawidzonego timesheetu) trzeba się było trochę napracować nad wyciąganiem info “co, kiedy i dla kogo się robiło”. Na początku zrobiłem parę ulepszeń system w którym wpisywane były wszystkie taski, ale to nie przekonało mojego wrodzonego lenistwa do korzystania z niego.

Zacząłem więc szukać softu który by za mnie notował co robię. Przebrnąłem przez parę popularnych aplikacji, zarówno do zarządzania czasem jak i “ToDo”, ale każde miało jakąś wadę, zwykle sprowadzało się to do tego że samo wprowadzanie taska zajmowało za dużo klikania, albo po prostu soft był niewygodny. Poszukiwania trwały…

Warunki jakie postawiłem dla softu to:

  • Przede wszystkim – tworzenie tasków i przełączenie między nimi powinno być jak najszybsze
  • Sensowne raportowanie
  • Opcjonalnie – synchronizacja.

O ile warunek 2 i 3 spełnia większość softu, to z pierwszym jest już gorzej. W końcu skończyłem poszukiwania na sofcie wspomnianym w tytule.

Hamster rezyduje jako applet na pasku (w przeciwieństwie do większości która chowa się w ikonie)hamster1

Dzięki temu od razu widzimy czas jakiej czynności jest rejestrowany (nie jest za to wyświetlana kategoria) i ile juz na to poszło czasu. Dodawanie nowego tasku nie może być prostrze, po prostu go wpisujemy (jeżeli mieliśmy inny o podobnej nazwie włączy się autouzupełnianie), za to gdy chcemy przydzielić go do jakiejś grupy (np. konkretnego klienta) wystarczy @grupa. Jak widać można równie szybko zmienić task na inny albo zatrzymać śledzenie.

Pod Wyświetl Podgląd za to jest parę ładnych tabelek, wykresów więc można popatrzeć sobie ile czasu zajmuje nam np. odpowiadanie na maili użyszkodników, czy co pożera nam najwięcej czasu.

Niestety, do idealnego time trackera brakuje chomiczkowi jeszcze trochę ficzerów, chociażby jakiejś możliwości synchronizacji między maszynami, marzyłbym też o możliwości użycia go jako taki generic-purpurose todo list. Ale cóż, poczekamy zobaczymy, soft rozwija się całkiem nieźle ;]. Soft jest w repach Debiana (co do innych nie wiem), przy dodawaniu do panelu szukać “Zarządzanie czasem – Projekt Hamster”, polecam ;]