Tanie VPSy (np. mój aktualny) mają to do siebie że ilość RAMu jest raczej mała (256-384) i typowy LAMP nie działa zbyt dobrze. Typowa instalacja MySQLa (PHPa/Apacha też) “out of the box” w Debianie/Ubu jest dostosowana do maszyn z 512 MB RAM więc po niej pewnie VPS zacznie dziko swapować na dysk. Można to szybko naprawić, wystarczy parę małych zmian.

1. Apache won!

Zainstaluj jakiś lekki serwer www, ja preferuje lighttpd, wg. mnie format configów ma trochę wygodniejszy niż nginx (i PHPa łatwiej ustawić, ale jak stawiasz stronke w Rubym czy Pythonie to żadna różnica). Apache potrafi żreć sporo RAMU (zwłaszcza z mpm_prefork i modułąmi jak mod_php i mod_python) a tak już jest parę MB free RAM więcej ;].

2.Ogranicz liczbę procesów

Czy to PHP czy Ruby/Python czy cokolwiek innego, odpalanie więcej procesów niż masz rdzeni w VPSie da ci niewiele a tylko zeżre dodatkowy RAM (który inaczej by np. mógł cachować pliki) na swoim mam 4 rdzenie więc 4 procesy. Zmniejsz też ew. cache jaki aplikacja zagagnia na wlasne potrzeby (np. phpowy mod_xcache)

3.Zmniejsz bufory bazy danych

Tutaj trzeba uważać bo jednak pomagają one w wydajności, ale jak system ma przez to swapowac lepiej je trochę przyciąć ;]. U siebie mam:
<br /> key_buffer = 8M<br /> max_allowed_packet = 4M<br /> thread_stack = 192K<br /> thread_cache_size = 8<br /> query_cache_limit = 256k<br /> query_cache_size = 4M<br />
i dodatkowo
collation_server=utf8_unicode_ci<br /> character_set_server=utf8<br />
ale to niezwiązane z wydajnością ;]

4.Zatłucz niepotrzebne usługi

Popatrz czego nie używasz i wyłącz to, popatrz tez na inne usługi i zastanów się czy nie można je zamienić na coś lżejszego.

I to chyba tyle ;]