Autor tego kawałka softu zrobił coś na co… w sumie ludzie piszący screena wpadli dawno temu ale nikt jakoś nie pomyślał wcześniej żeby przenieść to do emulatora terminali, mianowicie opcję dzielenia ekranu na “kafelki”,każdy działający jako term. Nie muszę już otwierać i resizowac paru termów żeby pooglądać sobie logi na paru serwerach na raz, wszystko w jednym oknie ;]. Ma też “zwykłe” taby + standardowy zestaw ustawień jak w reszcie term-emulatorów.

Ale kafelki to tylko czubek góry lodowej, w opcjach można znaleźć edytor layoutu, czyli układ tabów i kafelków jaki można załadować przy starcie terminala, łącznie z komendami jakie mają się wykonać w danym “subterminalu” czyli gdy np. często oglądamy określone logi można sobie zrobić do nich profil odpalający taila na określonych plikach automatycznie i ładować go na starcie. Albo chociażby odpalać pusty tab + tab z klientem poczty jak ktoś lubi:).

Parę przydatnych skrótów: (reszta w manie i/lub ustawieniach)

 

  • C-S-e – podziel okno pionowo
  • C-S-o – podziel okno poziomo
  • C-S-f – wyszukaj tekst w bieżącym buforze terminala
  • C-S-x – maksymalizacja aktualnego terminala (niestety nie ma sygnalizacji czy okno jest zmaksymalizowane)
  • C-tab, M- – skakanie między termami

Polecam też zbindowanie tabów do alt + 0..9, wygodne ;]. Z innych ficzerów, po dodaniu okien do tej samej “grupy” tekst pisany w jednym pojawi się na wszystkich, taki “poor man’s distributed shell”.

Według mnie jest to “must have” dla użytkowników dużych i/lub paru monitorów, niesamowicie ułatwia życie. Na marginesie można znaleźć addony do FF (Fox  Splitter, Tile Tabs) robiące podobne rzeczy. Enjoy ;]